Kısa Bilgiler
Bilgisayar alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Bilgisayarı oluşturan temel parçalar vardır. Ana kart, İşlemci, RAM, Ekran Kartı ve Sabit Disk gibi.. Bu parçaların özellikleri kullanıcıları için en önemli kısım olan bilgisayar hızını etkilemektedir. Ancak bu ürünlerin tercihinde bilgisayarın alınış amacı çok önemlidir.

Ana kart: Ana kart seçiminde mutlaka bilinen markaların ürünleri tercih edilmelidir. Asus, Gigabyte, MSI, Epox vb gibi bir çok marka geniş bir ürün yelpazesinde garantili ürünler üretmektedir. İşlemciye bağlı olarak ana kartlar Intel uyumlu veya AMD uyumlu olmaktadır. AGP 8x desteği olan DDR 800 Mhz veri yolunu destekleyen ve USB 2.0 desteği olan ana kartlar tercih edilebilir.

İşlemci: Intel Pentium adı altında, AMD ise Athlon adı altında farklı hızlara sahip çok sayıda işlemciler üretmektedir. Pentium IV ve 2.8 Ghz ve üzeri veya Athlon 2800+ ve üzeri işlemciler tercih edilebilir.

RAM: Bilgisayarın hızına etkisi olan diğer bir parça da RAM'dir. Şu an DDR ve RD Ram modelleri üretilmektedir. 512 megabyte ve 400 Mhz hızında çalışan bir DDR Ram tercih edilebilir.

Ekran Kartı: Bilgisayarın alınış amacına göre değişebilecek bir ürün olan ekran kartı, chipset üreticileri Nvidia ve Ati firmaları tarafından üretilmektedir. Alınacak bilgisayar oyun amaçlı alınıyorsa iyi bir ekran kartı şarttır. Eğer işyeri ve evde ofis amaçlı kullanım için alınıyorsa bu karta çok para vermeye gerek yoktur. Oyun amaçlı alınacak bilgisayar için 128 megabyte Geforce FX 5600 ve üzeri veya Ati Radeon 9600 ve üzeri tercih edilebilir. Diğer kullanımlar için ise ana karta tümleşik olan ekran kartları bile tercih edilebilir.

Sabit Disk: Sabit diskin büyüklüğü, dönüş hızı ve türü önemlidir. Şu an minimum 40 gigabyte, 7200 rpm ve Ultra Ata türü sabit diskler üretilmektedir. Bu ofis bilgisayarı için yeterli sayılabilecek bir üründür. Ancak oyun için en az 80 gigabyte, 7200 rpm ve Serial Ata özelliği olan bir sabit disk tercih edilebilir.