Kısa Bilgiler
Dijital Fotoğraf makinesi alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Dikkat edilecek hususları şu başlıklar altında sunmak mümkündür.

Çözünürlük: Çektiğiniz fotoğrafın görüntü kalitesi ile ilgili olan bu özellik, büyük oldukça daha iyi fotoğraflar elde etmenizi sağlayacaktır. Ancak doğal olarak rakam büyüdükçe ürün fiyatı da artacaktır. Profesyonel çekimler yapmayacaksanız 1 ile 3 mega piksel arasında çözünürlüğe sahip bir dijital fotoğraf makinesi alabilirsiniz.

Pil Ömrü ve Durumu: Fotoğraf makinesinin hangi tür pil ile çalıştığı ve pilin ömrü çok önemlidir. Pili şarj edilebilir Lityum İyon pil olan ve LCD ekranı açık iken fotoğraf çekim durumunda en az 80 dakika ömrü olan pili olan dijital fotoğraf makinelerini tercih etmek gerekir.

Hafıza Kartı: Hafıza kartının türü ve büyüklüğü diğer bir dikkat edilmesi gereken husustur. Kartın türü piyasada elde etmesi kolay olan ve hafızasının büyüklüğü ise yeterinden çok olan makineleri tercih etmek gerekir. En az 64 megabyte büyüklüğünde olan ve Smart Media, CompactFlash PCMCIA ve Memory Stick modellerinden herhangi biri olan model tercih edilmelidir.

Optik ve Dijital Zoom: Değişken odak uzaklığına sahip olan yani zoom'u olan makineler her zaman tercih edilmelidir. Burada genellikle 2x 3x 5x gibi terimler kullanılır. Bizim için önemli olan optik zoomdur ve bunun en az 3x olması tercih sebebidir.

Flaş: Fotoğraf makinesinde mutlaka olması gereken bir özellik olan flaş dahili ve harici olmak üzere iki türdür. Dahili makineler tercih edilmelidir. Ancak dahili flaşı olup ek olarak harici flaş ilave edilebilen modellerde vardır. Bunlarda tercih edilebilir.

LCD Ekran: Dijital fotoğraf makinelerini klasik makinelerden ayıran özellliklerin başında çekilen fotoğrafın anında kontrol edilmesidir. Bunun içinde LCD ekran kullanılır. Bu ekranın büyüklüğü makinenin fiyatını artırmakta olduğu için, 1.5 inçlik ekrana sahip olan bir ürünü tercih etmek ekonomik olacaktır.